AVIATIKA Katonai repülés

AVIATIKA Katonai repülés

Európa 6. generációs vadászgépének folytatódik a fejlesztése

2024. november 15. - AVIATIKA

Az olasz parlament kifejezte támogatási szándékát az ország erőfeszítésében amelyet az Egyesült Királyság vezette Global Combat Air Program (GCAP) keretében végez. Japán a harmadik partner az opcionálisan humán irányítású hatodik generációs vadászgép és az azt támogató drón fejlesztésében.

Rómát követi London és Tokió támogatása, amelyek rendre ratifikálták a GCAP közös fejlesztését igénylő szerződést. A három partnerországot immár törvény köti a programhoz.

„A GCAP program létrehozásáról szóló egyezmény parlamenti jóváhagyásával a 2023 decemberében Tokióban aláírt, Olaszország, Japán és az Egyesült Királyság között létrejött megállapodás parlamenti ratifikációs és végrehajtási folyamata lezárult” – mondta Isabella Rauti olasz védelmi államtitkár szerdán újságíróknak az olasz parlamentben zajló ratifikációs folyamat után.

A fejlesztési programot a brit székhelyű BAE Systems, az olasz Leonardo és a japán Mitsubishi Heavy Industries (MHI) irányítja. A Janes nemzetközi katonai elemző cég jelentése szerint a vállalatok jelenleg a "koncepció és értékelés fázisában" vannak, amely a következő hónapokban fejeződik be, így a program hamarosan a következő fázisban folytatódik.

A program középpontjában álló hatodik generációs vadászgép várhatóan 2035-ben áll hadrendbe.

Szembenézni a holnap fenyegetéseivel a GCAP segítségével

Ezen a héten a Királyi Légierő (RAF) parancsnoka megerősítette, hogy a GCAP célja a folyamatosan változó háborús fenyegetés kezelése.

A Royal United Services Institute (RUSI), egy brit székhelyű védelmi agytrösztnél elmondott beszédében Sir Richard Knighton légi marsall, a RAF vezérkari főnöke azt mondta: "Szükségünk van a GCAP-re", hogy a Kína és Oroszország felől érkező növekvő fenyegetések előtt járjunk. Hangsúlyozta továbbá a következő generációs képességek fontosságát a RAF számára, hogy megőrizzék a légi fölényüket, biztosítva az elrettentést.

Kitért az ötödik generációs képességű lopakodó vadászgépek elterjedésére, köztük a kínai Chengdu J-20 Mighty Dragon és az orosz Szuhoj Szu-57 (a NATO jelentése szerint a Felon), melyek mindegyike a kínai repülési hírforrások címoldalára került ezen a héten Kína Nemzetközi Repülési és Űrrepülési Kiállítása kapcsán.

„A RAF-nak meg kell terveznie a következő generációs képességeket. Ezért van szükségünk a GCAP-re" - tette hozzá Knighton. "Karrierem során élveztük a légi fölényt legalább 3 000 m felett. Ez a jövőben nem lesz így. Világosnak tűnik számomra, hogy meg kell küzdenünk a légtér ellenőrzéséért.

A repülő parancsnok azt is megjegyezte, hogy a RAF az elmúlt 25 évet a Balkánon, a Közel-Keleten és Afganisztánban tapasztalt konfliktus típusokra való optimalizálással töltötte.

"A szolgálat jól reagált, a rendszereinket és képességeinket adaptáltuk ezekre a háborúkra" - magyarázta Knighton, miközben hangsúlyozta, hogy a RAF-nak most olyan konfliktusra kell összpontosítania, amelyben az ellenfelek közel ugyanolyan képességű gépekkel repülnek, mint a NATO gépei, és pilótái is lehet ugyanolyan képzettek.

A Tempesttől a GCAP-ig

2022-ben az Egyesült Királyság, Japán és Olaszország azt a célt tűzte ki, hogy a 2030-as évek közepére hadrendbe állítják a többcélú vadászgépet. Az eredetileg Tempest néven ismert, míg az Egyesült Királyságban fejlesztés alatt álló jövőbeli lopakodó vadászgép program jó úton halad, hogy idővel leváltsa a japán F-2-es és a jelenleg az Egyesült Királyság és Olaszország által üzemeltetett Eurofighter Typhoon vadászgépeket.

 Mindhárom nemzet szolgálatba állította a Lockheed Martin F-35 Lightning II-t, és további beszerzések is lesznek az ötödik generációs többcélú lopakodó repülőgépből. De mivel Kína nagyot lépett előre, a vadászgép fejlesztés terén, a GCAP program biztosítani kívánja, hogy a partnerországok meg tudják őrizni élvonalbeli képességüket az égen.

 A fejlesztés fontossága tovább nő azzal a ténnyel, hogy Donald Trumpot újraválasztották az Egyesült Államok elnökévé, és visszatérhet korábbi javaslatához, hogy drasztikusan csökkenti vagy megvonja az Egyesült Államok katonai támogatását Európától. Figyelembe véve Európa romló biztonsági környezetét, Európának sürgősen meg kell erősítenie képességét, hogy megvédje a kontinenst az Egyesült Államok alacsonyabb szintű közreműködésével.

Dobos Endre

A bejegyzés trackback címe:

https://aviatika.blog.hu/api/trackback/id/tr7818732198

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása