Kép: A Rafale közös repülése a nEuron drónnal; Dassault Aviation
Emmanuel Macron francia elnök az Egyesült Államok és Oroszország közeledésének jeleit követően Franciaországot helyezte az európai újrafegyverkezési kezdeményezések középpontjába. Mivel az Egyesült Államok visszafogja Európa katonai védelmi tevékenységét, miközben Oroszország egyre nagyobb veszélyt jelent a kontinens biztonságára, az EU a kiadások növelését és a források összevonását szorgalmazza tagjai között a közös védelmi projektekre.
Franciaország ennek szellemében ambiciózus tervet indított légiereje megerősítésére. Ennek részeként a Rafale vadászgép új változatának kifejlesztését helyezte a középpontba, amely Rafale F5-ös vagy „Super Rafale” néven vált ismertté. A Dassault Aviation a francia kormánnyal együttműködve azzal a céllal fejleszti ezt az élvonalbeli iterációt, amely a következő évtizedben ölt testet, hogy megkérdőjelezze a Lockheed Martin által kifejlesztett amerikai F-35-ös fölényét. 2024-től kezdődően 2030-ig a Rafale F5-nek az lesz a szerepe Franciaország stratégiájában, hogy visszaszerezze pozícióját a katonai repülőgépek vezető exportőreként, különösen azokon a piacokon, ahol az F-35-ös gyakran túlszárnyalta.
Az új Rafale variáns változást ígér Franciaország számára, amely a legmodernebb technológia és a harctéri sokoldalúság páratlan kombinációját ígéri légiereje számára, miközben a Dassault Aviationt is agresszívebb versenyre pozícionálja a globális fegyvereladások terén. Franciaország azon törekvése, hogy a Super Rafale-t az F-35-ös kiváló alternatívájaként forgalmazza, egyrészt a kereskedelmi motivációkat, másrészt azt a vágyat tükrözi, hogy technológiai vezető szerepet töltsön be a világban.
Az elmúlt években a Dassault Aviation kemény versennyel szembesült a Lockheed Martin F-35-öseivel, különösen Európában. Annak ellenére, hogy jelentős exportgyőzelmeket aratott Ázsiában és a Közel-Keleten, például Indonéziában, a Rafale küzdött azért, hogy megőrizze lábát Európában, még azokban az országokban is, amelyeket hagyományosan Franciaország szövetségeseinek vagy közeli kereskedelmi partnereinek tekintettek. Az európai nemzetek, mint Belgium és Svájc az F-35-öst választották, előnyben részesítve az amerikai gyártású vadászgépet annak érzékelt technológiai előnye, a NATO-n belüli interoperabilitása és a közös beszerzési csomagok versenyképes árai miatt.
A Dassault Aviation, megdöbbenve ezeken a vereségeken, határozott lépéseket tett egy olyan Rafale-változat kifejlesztésére, amely nemcsak versenyezhet, hanem felülmúlja az F-35-öst a nemzetközi versenyeken. A Rafale F5-ös válasz ezekre a kudarcokra, új technológiákat tartalmaz, amelyek célja az F-35-höz viszonyított képességbeli különbségek áthidalása, és bizonyos területeken annak túlszárnyalása.
Míg az F-35-öst a lopakodó képességei, az érzékelő-fúziója és a hálózati hadviselés lehetőségei miatt dicsérték, a Rafale F5-ös egyedülálló előnyöket kínál. Franciaország célja, hogy az új vadászgépet sokoldalúbb és autonóm repülőgépként pozícionálja, kihasználva a Dassault megbízható hírnevét, valamint azt a működési függetlenséget, amelyet a Rafale az üzemeltetői számára biztosít.
A Rafale F5-ös egyik kulcsfontosságú újítása a pilóta nélküli légijárművek (UAV) új generációjával való integrálása lesz. A Super Rafale a jövőben a „nEUROn” néven fejlesztett autonóm együttműködő drónokkal együtt indul bevetésre. Ezek a drónok a vadászgéppel párhuzamosan működnek, a Rafale pilóták felügyelete alatt, miközben megőrzik saját autonómiájukat. Ez az integráció erősebb és rugalmasabb harcrendszert hoz létre, amely lehetővé teszi a pilóták számára, hogy több platformot irányítsanak egyidejűleg, és összetett küldetéseket hajtsanak végre fokozott helyzetismerettel.
A Dassault által irányított páneurópai projekt keretében kifejlesztett nEUROn drónok döntő előnyt biztosítanak a Rafale F5-ös számára a több tartományt átívelő műveletekben. A pilóta több drónt kezelhet egyszerre, és ezek a pilóta nélküli repülőgépek olyan feladatokat hajthatnak végre, mint a megfigyelés, az elektronikai hadviselés vagy akár a precíziós csapások, anélkül, hogy további terhet rónának a Rafale pilótáira. A vadászgép-drón együttműködés eme koncepciója a jövő légi hadviselésének kulcsfontosságú megkülönböztető eleme, és a Rafale F5-ös ennek a váltásnak az élén áll majd.
A Rafale F5-ös olyan önvédelmi rendszerekkel lesz felszerelve, amelyek egy „védelmi buborékot” hoznak létre mind a repülőgép, mind az együttműködő eszközök körül. Ezek a tulajdonságok jelentősen javítják a Rafale túlélőképességét egy erősen védett környezetben. A korábbi Rafale modellek egyik gyengesége, különösen az ellenséges légvédelmi (SEAD) küldetésekben, az volt, hogy sebezhetőek a kifinomult ellenséges légvédelmi rendszerekkel szemben. A Rafale F5-ös új zavaró technológiáit úgy tervezték meg, hogy ellensúlyozzák ezeket a fenyegetéseket, biztosítva, hogy a repülőgépek hatékonyan működhessenek nagy veszélyt jelentő környezetben, ahol a radarvezérelt rakéták és a fejlett föld-levegő (SAM) rakétarendszerek működnek.
Az önvédelmi csomagot várhatóan teljes mértékben integrálni kell a repülőgép általános harci rendszerébe, védelmet nyújtva nemcsak magának a Rafale-nak, hanem az azt kísérő baráti repülőgépeknek vagy rendszereknek is az operatív hálózaton belül. Ez a fejlesztés egyértelmű válasz arra, hogy az F-35-ös a lopakodó és az elektronikai hadviselésre helyezi a hangsúlyt, és célja, hogy a repülőgép előnyt biztosítson mind a védelmi, mind a támadó műveletekben.
A Rafale F5-ös jelentős elmozdulást jelent majd Franciaország levegő-föld és hajóelleni képességeiben is. Úgy tervezték, hogy az Egyesült Királysággal együttműködésben kifejlesztett irányított rakéták új generációját alkalmazza, amelyek Jövőbeli Cirkálórakéta (Future Cruise Missile; FCM) és a Jövőbeli Hajó Elleni Rakéta (Future Anti-Ship Missile; FASM) néven ismertek. Ezek a fegyverek váltják fel a francia erők által jelenleg használt SCALP/Storm Shadow cirkálórakétákat és az AM39 Exocet hajóelhárító rakétát.
Az FCM és a FASM várhatóan nagyobb hatótávolságot, pontosságot és túlélőképességet kínál elődeikhez képest, lehetővé téve a Rafale F5-ös számára, hogy nagyobb távolságból és nagyobb halálos erővel mérjen csapást célpontjaira. Ezek a fejlesztések kulcsfontosságúak lesznek a Rafale relevanciájának megőrzéséhez egy gyorsan fejlődő harctéren.
Stratégiai téren a Rafale F5-ös az ASN4G néven ismert hiperszonikus nukleáris rakétákkal lesz felszerelve, amelyek felváltják a jelenleg hadrendben lévő ASMPA nukleáris cirkáló rakétákat. A hiperszonikus rakéták új generációja jelentős nukleáris elrettentő erőt ad majd Franciaországnak, amely képes kikerülni az ellenséges rakétavédelmet, és példátlan sebességű csapásokat mérni. Franciaország azon döntése, hogy hiperszonikus fegyvereket fejleszt, egy szélesebb irányzat része a katonai nagyhatalmak körében, és olyan országok is jelentős mértékben fektetnek be ezekbe a technológiákba, mint az Egyesült Államok, Oroszország és Kína.
Franciaország számára a hiteles nukleáris elrettentő erő fenntartása védelmi politikájának sarokköve, és a Rafale F5-ös kulcsfontosságú eleme lesz ennek a stratégiának. A hiperszonikus rakéták alkalmazása biztosítja, hogy a Rafale F5-ös a francia légierő kritikus eszköze maradjon a 21. századig is, mind a hagyományos, mind a nukleáris csapásmérő képességekkel.
Új hajtóműre van szükség
Ez a verzió jelentős technológiai fejlődést fog tartalmazni az érzékelési, kommunikációs és digitális feldolgozó rendszerek terén. Ahhoz azonban, hogy ezek az új rendszerek teljes mértékben hatékonyak legyenek, a repülőgép M88-as kétáramú hajtóművének evolúciós ugráson kell keresztülmennie a tolóerő és az elektromos termelési kapacitás tekintetében.
A Safran a T-REX programon keresztül az M88-as továbbfejlesztett változatán dolgozik, amelynek célja a 90 kN tolóerő elérése, biztosítva a jövőbeli Rafale F5-ösök fejlett képességeit. Ezt a teljesítménynövekedést elengedhetetlennek tartják a Rafale versenyképességének megőrzéséhez, mind hazai, mind nemzetközi szinten, különös tekintettel a 6. generációs FCAS vadászrepülő program késedelmére.
Az M88, az a hajtómű, amely a Rafale középpontjában állt szolgálatba lépése óta, hatékonynak bizonyult a vadászgép korábbi verzióinál az F1-től az F3-ig. A Rafale F5-ös új működési követelményei azonban, amelyek magukban foglalják a megnövekedett hasznos terhelést és a magasabb elektromos teljesítményigényt, meghaladták ennek a hajtóműnek a jelenlegi képességeit. Az elért jelentős fejlesztések, mint a csökkentett üzemanyag-fogyasztás és az optimalizált karbantartás ellenére, az M88-as teljesítménye nem fejlődött olyan ütemben, mint azt a repülőgép rendszerei igényelték.
Ez a különbség akkor vált nyilvánvalóvá, amikor a Francia Nemzetgyűlés Védelmi Bizottságának alelnöke, Frank Giletti rámutatott, hogy a Rafale hasznos teherbírása több mint 2 tonnával nőtt, miközben az M88-as hajtómű tolóereje változatlan maradt a kezdetek óta. Ez az eltérés kihívást jelent annak biztosítására, hogy a Rafale versenyképes maradjon az új generációs vadászgépekkel szemben.
A hajtómű teljesítmény növelése ugyan elengedhetetlen, de jelentős technikai kihívásokat is magával hoz. Az első fázisban az M88-as tolóerejének 75 kN-ról 81 kN-ra történő növelése a cél. Ez a szerény teljesítmény növekedés elérhető anélkül, hogy módosítani kellene a levegő szívócsatorna kialakítását a megnövekedett levegőfogyasztás igény kielégítése érdekében. Ez optimalizálná a francia vadászgép teljesítményét anélkül, hogy költséges átalakításokat vagy jelentős sárkányszerkezet módosításokat kellene végezni, miközben megőrzi a csökkentett radarhullám visszaverő képességét.
A 9 tonnás tolóerő cél eléréséhez az eredeti M88-hoz képest 20%-os növekedéssel az M88-as hajtómű (vagy esetleg új elnevezést kap, pl. M89?) szükségszerűen méreteiben növekednie kell. Ez a méretváltozás a repülőgép egyes részeinek szükség szerinti újratervezésével jár, hogy a 9 tonnás tolóerejű hajtóművek megfelelően integrálhatók legyenek.
Az M88-as hajtómű továbbfejlesztett változatával, amely képes megfelelni a repülőgép növekvő hasznos teher- és teljesítmény igényének, Franciaország hosszú távon biztosíthatja fő légiharc-rendszerének relevanciáját és hatékonyságát, különös tekintettel a hatodik generációs FCAS vadászrepülőgép fejlesztési programjában tapasztalható késésekre.
A fedélzeti elektronikai rendszer
A francia védelmi minisztérium egy parlamenti képviselőnek 2023. november 21-én adott válasza megmutatja, hogy szerinte az ellenséges légvédelem áttörése a jövőbeni hadviselés egyik legkomolyabb kihívást jelentő feladata lesz.
2023. július 6-án a francia Fegyverzeti Főigazgatóság (DGA) bejelentette az aktív elektronikusan pásztázó RBE2-XG AESA radar fejlesztését, az RBE2-AESA radar továbbfejlesztését. Ez az új verzió gallium-nitrid (GaN) technológia alkalmazásán alapul, amely várhatóan jelentősen megnöveli a radar hatótávolságát és számítási teljesítményét. Ez a fejlesztés a Rafale F5-ös szabványra való frissítésének része, amely jelentős fejlesztést jelent a működési képességeiben.
Az új GaN adó/vevő elemekkel épített AESA radar alacsonyabb energiafogyasztást és jobb hőállóképességgel rendelkezik. Ez nagyobb sávszélességet és megbízhatóságot, rendelkezésre állást és hatékonyságot tesz lehetővé. Az új AESA radar jobb teljesítményt nyújt kisméretű légi célok ellen, továbbfejlesztett elektronikai ellenintézkedési (ECCM) képességgel, valamint fejlettebb fegyverzet támogatással.
Az RBE2-XG lehetőséget biztosít a Francia Légierőnek arra, hogy létrehozzon egy az amerikai haditengerészet EA-18G Growler-ével egyenértékű, hihetetlenül erős elektronikai-harc repülőgépet. Sok elemző szerint az EA-18G Growler képességei Kínát is arra kényszerítették, hogy kifejlessze a J-16D repülőgépet.
Az RBE2 AESA radar képességei lenyűgözőek:
Nagy hatótávú észlelés: Több célpontot képes észlelni és követni nagy távolságból, így a Rafale számára kiváló helyzetismeretet biztosít.
Több cél követése: 2011 májusában az RBE2 AESA bemutatta, hogy képes több légi cél követésére, még a közvetlen látószögén kívül is.
Zavarokkal szembeni ellenállás: A robusztus zavarásálló képességekkel az RBE2 radar működőképes és megbízható marad, még kiterjedten alkalmazott elektronikai zavarás esetén is.
Működési rugalmasság: A radar képes váltani a levegő-levegő és levegő-föld üzemmódok között, alkalmazkodva a különféle küldetési követelményekhez.
Összefoglalva, az RBE2 AESA radar jelentősen megnöveli a Rafale képességeit, így sokoldalú és hatékony eszköz a modern légi hadviselésben.
A technológia fejlődésével az RBE2 AESA radar is folyamatosan fejlődik, alkalmazkodik az új kihívásokhoz, és megőrzi helyét a radarrendszerek élvonalában. Az RBE2 AESA radarral felszerelt Rafale minden légierő számára biztos módja a légi fölény elérésének.
A Rafale F5-ös másik kulcsfontosságú frissítése két fejlett célzórendszer integrálására irányul, kombinálva a „Talios” és a „Reco NG” rendszerek technológiáit és képességeit. Ezeket a korábban a Rafale F3R és F4-es változatokon, valamint a Mirage repülőgépeken használt rendszereket egyetlen komplex célzóberendezésben egyesítik. Ez az új egység javítja a repülőgép azon képességét, hogy precíziós csapásokat hajtson végre, és valós időben gyűjtsön kritikus hírszerzési, megfigyelési és felderítési (ISR) adatokat.
A levegő-föld és levegő-levegő célzásban való sokoldalúságáról ismert Talios berendezés páratlan tisztaságot biztosít a Rafale F5-ös számára a célok azonosításában és kijelölésében. A felderítésre specializálódott Reco NG rendszer lehetővé teszi a repülőgép számára az ellenséges pozíciók feltérképezését és a kritikus adatok összegyűjtését, így a francia légierő átfogó képet ad a csatatérről. Ezek a képességek együttesen lehetővé teszik, hogy a Rafale F5-ös uralja mind a légi, mind a földi műveleteket, és a küldetések széles skáláját hajtsa végre a mélycsapástól a közeli légi támogatásig és felderítésig.
Ezen túlmenően a Rafale F5-ös továbbfejlesztett szenzorfúziót is tartalmaz majd, integrálva a saját rendszereiből, a szövetséges repülőgépektől, valamint földi platformoktól származó adatokat. Ez a hálózat alapú megközelítés lehetővé teszi, hogy a Rafale hatékonyabban működjön egy nagyobb haderő részeként, valós időben osszon meg és fogadjon információkat, hogy összefüggő képet alkothasson a csatatérről. Az ilyen fejlesztések összhangban vannak Franciaország tágabb elképzelésével egy olyan integrált légiharc-rendszerről, amely túlmutat az egyes repülőgépeken, és egy összetett, összekapcsolt rendszerek-rendszerét hozza létre.
Rendszer a rendszerben
A Rafale F5-öst nem csak egy továbbfejlesztett vadászgépként fejlesztik. Úgy képzelik el, mint egy légi harc rendszert, amely egy szélesebb, vadászgépek és drónok integrált hálózatának részeként működik. Ez a „rendszer a rendszerben” koncepció változást jelent a modern légiharc lebonyolításában, így a Rafale F5-ös egy rugalmasan alkalmazkodó erő központi elemeként működik, amely képes reagálni a fenyegetések széles skálájára.
A Rafale F5-ös fejlesztése kulcsfontosságú eleme a francia katonai tervezési programnak, amely felvázolja az ország védelmi prioritásait 2030-ig. A francia légierő jelenleg a Rafale F3R változatot üzemelteti, az F4-es változatra való átállás pedig folyamatban van. Az F5-ös változat egy hosszabb fejlesztés csúcspontja lesz, beépíti a korábbi verziókból levont tanulságokat, miközben úttörő technológiákat vezet be, amelyek meghatározzák a légi hadviselés jövőjét.
A Rafale F5-ös fejlesztése új fejezetet jelent a francia katonai repülésben. A modern vadászgépek képességei határainak feszegetésével Franciaország vezető szerepet tölt be a globális védelmi iparban, és biztosítja, hogy saját légiereje a technológia élvonalában maradjon. A Rafale F5-ös a fejlett fegyverrendszerek, a pilóta nélküli képességek és a stratégiai elrettentés kombinációjával félelmetes eszköz lesz a honvédelem és a nemzetközi védelem szintjén egyaránt. A Rafale F5-ös valószínűleg Franciaország technológiai képességeinek és eltökéltségének szimbólumává válhat, hogy kulcsszereplő maradjon globális színtéren. Mivel a fejlesztés 2030-ig folytatódik, a Super Rafale készen áll arra, hogy tartós hatást gyakoroljon a légiharc jövőjére.
Dobos Endre
További írások: https://aviatika.blog.hu/2025/03/28/valodi_alternativa-e_portugalia_szamara_a_francia_rafale_vadaszgep_az_amerikai_f-35-os_helyett
https://aviatika.blog.hu/2025/03/20/franciaorszag_uj_legibazison_boviti_nuklearis_elrettento_erejet